nedelja, 20. september 2015

Pomirjevala in psihoterapija



Ko bi »človek« uspel preusmeriti lasten kazalec, ki ga nenehoma na neke »druge krive« usmerja, proti sebi, bi samodejno izkazal izjemen korak, v evolutivnem smislu. Ker pa tega ni zmožen storiti, so za vse, in tudi za pomirjevala, krivi – »neki drugi«…

Najprej se mi zdi potrebno opredeliti pojem »psihoterapija«: izkazovanje pomoči, v smislu odpravljanja vzrokov, ki z lastnim obstojem povzročajo pester nabor težav, katere se izražajo bodisi »samo« v podobi psihičnih težav, bodisi tudi v podobi psihosomatskih obolenj.
Vsako drugačno »reševanje« psihičnih obolenj je izključno – blaženje življenja (odvračanje pozornosti, torej tistega zavedajočega se dela bivanja) in (samo)slepilo, tako »terapevta«, kakor »pomoči« deležnega.

Res je, razne »terapije« z gongi (češ da zvok odreši tegob), s sajenjem cvetlic in vzdrževanjem živih cvetličnih lončkov (češ da ustvarjati življenje odreši tegob), z določenimi »bioenergetskimi posegi« (češ da gre za vzpostavljanje nekih »ravnovesij energij«), pa celo do razvpite »terapije«, kakršno je uporabljal dr. Rugelj… zmorejo učinkovati, a vsekakor ne na pravi način, in predvsem ne na način, na katerega težave razrešuje – dejanska psihoterapija.

Gong, cvetlični lončki… so natanko iste zadeve, kot so nenehno pospravljanje stanovanja, samotni sprehodi v naravi, prekomerna predanost (kateremukoli) delu, ne nazadnje, povsem isto kot predajanje alkoholu, drogam in jemanje pomirjeval. Vse naštete »metode« oziroma »sredstva« namreč predstavljajo izključno – možnost (po)bega od dejanskega sveta, od soočanja z realnostjo. In v času njih trajanja pomoči potrebna oseba bodisi zgolj preusmeri svojo »pozornost« na neke nemoteče vsebine, bodisi (za nekaj časa) »izklopi« zavestno zaznavanje motečih vsebin, bodisi s tem, da postane manj dovzetna za okolico, ublaži ali celo izniči vpliv sicer motečih vsebin, ker – se jih niti ne zaveda, kot motečih, zaradi česar ji ne povzročajo težav.

Temeljno vprašanje »razvitega človekovega sveta« se nahaja prav v – razvitosti. Je dejanska, ali zgolj domnevana, glede na to, da so praktično vse psihične (in tudi ostale, praktične, vsakdanje) težave, s katerimi se sooča »človek«, posledica – »človekovih« ravnanj. Pomeni, da je razvitost »človeka« v tem, da samemu sebi povzroča težave, namesto, da bi jih razreševal?! In v kolikor je stanje v »razvitem človekovem svetu« takšno, da bi malodane slehernik potreboval ustrezno psihoterapevtsko pomoč, potem je nekaj narobe, s to »razvitostjo«, kajti z dejstvi ne more biti. Dejstva namreč nikjer drugje niso problematična, v vsej naravi ne, in tudi ne v svetu t. im. »primitivnih človeških skupnosti«.
Z drugimi besedami, v kolikor med »primitivnimi« ni tovrstnih težav, kakršne so med »razvitimi«, potem pomeni, da je razloge za razhajanja moč iskati le v dveh stvareh: v pogojih življenja ali pa v ne/treznosti lastnega samoumeščanja. Glede prvega, torej samih pogojev, verjetno ni težko ugotavljati, da so ljudje, živeči v naravi in docela odvisni od nje, v težjem položaju, kot je položaj tistih, ki si pomagajo tako s tehnološkimi dosežki, z vzrejo in vzgojo živali in rastlinja, obenem pa imajo zagotovljeno tudi zdravstveno oskrbo. In tudi ni težko ugotoviti, da prvi, torej »primitivni«, živijo zgolj kot nek samoumeven del narave, medtem ko se je tozadevno razvitejši del človeštva nad naravo povzdignil…

Tu ne bi obsežnejše o vsebinah, o katerih sem zapisoval v nekem drugem tekstu, o spoznanjih, do katerih sem prišel pri ugotavljanju miselnih zmožnosti (dovoljšnjega števila) posameznikov, pravzaprav o stvareh, o katerih govorijo posamezna področja znanosti o človeku, vključno z genetiko. Zaradi tega zastavljeno nadaljujem z obče priznano ugotovitvijo, da so psihične težave posledica »nezrelosti«, umsko-čustvene, izkazane v okviru »soočanja z realnostjo«, torej posledica nezmožnosti treznega dojemanja sveta kot takega, predvsem človeškega. Obenem bi se stežka strinjal, da je takšna nezmožnost značilna za tiste, ki »vidijo« zakonitosti, po katerih vse poteka (tudi družbene procese, ki jih večina ni zmožna prepoznavati, in raje ugotavlja, da »se iz zgodovine ničesar ne naučimo«), nato pa te zakonitosti zapisuje, v podobah razlag in formul, da so dane v uporabo celotnemu človeštvu. Medtem ko večina svojo dojemljivost izkazuje v podobi dojemanja, temelječega na podlagi čutnih zaznav (pa če gre za neposredno čutno zaznavanje, ali zaznavanje v posredni podobi, prek na/učenega), pri čemer je ta dojemljivost omejena izključno na – čutnim zaznavam dostopno.

V kolikor razumevanje pojmujem kot dojemanje določenega sklopa, ki sestavlja neke vsebinske celote, kot zmožnost uporabe naučenega v praktičnem življenju, z namenom, da si (o)lajšam taisto življenje in ga celo razvijam, potem zlahka ugotovim, da tisti, ki »ponavlja zgodovino«, ki ena in ista dogajanja vrti v nenehnem krogu (le da na različnih stopnjah tehnološke razvitosti) – ne razume vsebin, ki jih (kot del sobivanja) neposredno živi, s svojimi ravnanji celo na njih vpliva, obenem pa se niti ne zaveda posledic lastnih ravnanj, kaj šele, da bi jih zmogel trezno, realno predvideti. Pomeni, da se je v lastnem samooklicu v podobi razumskega bitja, prenaglil, pomeni, da ni zmožen opravičiti, z ravnanji, lastnega dviga nad naravo! In ker človeštvu kljub temu uspeva prepoznavati, uporabljati, nadzorovati, zapisovati… naravo, pomeni, da znotraj človeštva obstajata dve skupini: skupina dojemljivih ljudi, tistih, ki dejansko razumejo, in skupina nedojemljivih, tistih, ki razumejo zgolj domnevno. In tu najdem poglaviten razlog izhajajočih psihičnih težav, tako značilen za »razvitejši svet«, ki ga opišem na sila preprost način: ni dobro precenjevati lastnih zmožnosti!

Če se povrnem k izhodiščni temi, k obravnavanju določenih psihičnih težav s pomočjo pomirjeval, potem si najprej zastavim vprašanje o temeljnem cilju psihiatrične pomoči. Brez dvoma bi bil odgovor ta, da bi zapisal, da je obravnava psihičnih težav usmerjena v lajšanje posameznikovega življenja, v omogočanje pogojev, znotraj katerih lahko taisti posameznik obstane znotraj neke skupnosti, po možnosti kot njen tvoren del. Ali vsaj kot del, ki z lastno prisotnostjo skupnosti ne bo moteč.
O tem lajšanju sem že uvodoma, vendar ponovim: lahko lajšam tako, da zamotim (tudi na daljši čas) in preusmerim zavedanje z dejanskega na nek umišljen problem, lahko lajšam tako, da preprečim porajanje dodatnih težav, s katerimi bi se obravnavana oseba soočila, v kolikor bi nadaljevala z nekim nepravilnim načinom sobivanja, lahko pa ne samo lajšam, pač pa docela tudi olajšam na način, da odpravim vzroke težav ter osebi omogočim to, da postane – suverena, zmožna lastne izbire in odločanja, predvsem pa zmožna realnega vpogleda v objektivna stanja, v življenje, takšno, kakršno dejansko je.

Dejstvo je, da pri odločanju o pomoči v podobi pomirjeval odloča kar nekaj dejavnikov, in dejstvo je, da je le-te moč deliti tako na neke konkretne družbene razmere, kakor tudi na objektivno ugotovljene zmožnosti osebe, ki je pomoči potrebna. In pojasnim…
Ko govorim o družbenih stanjih, potem moram upoštevati povsem preprosto resnico, ki izpove, da je razmerje med številom tistih, ki iščejo pomoč pri odpravljanju / blaženju psihičnih težav, na eni strani, in med številom usposobljenih terapevtov, izrazito neugodno. Družba nikoli ne bo zmogla zagotoviti optimalnih kadrovskih potreb, niti prostorskih, kaj šele finančnih, in tega ne bo zmogla predvsem zaradi tega, ker je za odpravo posameznih motenj potrebnega veliko časa in ker zdravljenja ni moč izvajati »na daljavo«, tako kot pri boleznih telesa, pri katerih marsikdaj zadošča upoštevanje zdravnikovih navodil in jemanje predpisanega zdravila.
A obstaja še hujša težava, ki bi jo, povsem preprosto, opisal kot – vprašanje dojemljivosti, kajti: v kolikor želim nekomu odpraviti vzroke obstoječih psihičnih težav, potem ga moram usposobiti za to, da se bo suvereno soočal z življenjem, da bo zmogel samostojno prepoznavati med prav in ne-prav in da bo, zvečine na sebi težji način, premagoval vse prepreke, katere bo srečeval v svojem živetju. In v kolikor ni zmožen dojemanja, potem mi ne preostane drugega, kot da zdravljenemu v preprečitev nadaljnjih zapletov, in družbi v izogib obstoječih težav, povezanih s psihičnim stanjem zdravljenega, bodisi uporabim metodo dr. Ruglja (sam jo pojmujem kot dresuro, nikakor kot zdravljenje, in še zlasti ne kot odpravo dejanskih vzrokov, torej neposredno tudi ne kot izboljšanje živetja – ne življenja – zdravljenega), bodisi da sežem po sredstvih, s katerimi bom zdravljenega (vsaj za časa uporabe teh sredstev)  »usposobil«, da ga življenjska dejstva ne bodo zlomila, pa sežem po – pomirjevalih.

V nasprotnem primeru, v primeru dojemljive osebe, osebe, ki hkrati premore tisto, čemur pravimo »domišljija«, pa se tako in tako težave večinoma pojavljajo v povsem drugačnih podobah, in jih konkretna oseba (s podzavestnim ciljem »preživeti«) »rešuje« na povsem drugačne načine in zlasti (ter najprej) v lastno škodo, ne da bi ob tem kakorkoli škodovala okolju, v katerem živi. In v takšnem primeru je edina psihoterapija, ki bi smela biti dopustna, tista dejanska, pri kateri s sredstvom, imenovanim logika, ter z orodjem, imenovanim beseda, sežeš do dejanskih vzrokov ter z vzpostavitvijo primernih spoznanj – obudiš živetje, mu povrneš voljo in moč, obenem pa odkloniš tegobe, prek katerih se je pred tem izkazovalo, in dejanskim zmožnostim dopustiš, da pridejo do izraza.
Kakopak, skozi celotno besedilo je govora o težavah, ki niso posledica določenih mehanskih okvar, katere terjajo zdravljenja / obvladovanja z ustreznimi zdravili.

Ni komentarjev:

Objavite komentar