torek, 1. julij 2025

Nepotizem naš vsakdanji…

Nepotizem = zaposlovanje sorodnikov in prijateljev.
 
Prva trditev: po Ustavi, temeljnem pravnem aktu države, MORA imeti VSAK državljan ENAKOVREDNE IZHODIŠČNE MOŽNOSTI, tudi pri pridobivanju zaposlitve.
 
Druga trditev: smo dobri in predvsem pošteni.
 
Tretja trditev: zveze in poznanstva, daj-dam sistem, in, v okvirih obojega, nepotizem so vsakodnevna običajnost, so – »normala«…
 
Kakopak, samo dve trditvi ustrezata resnici, dočim je ena od zapisanih grozljiva farsa, nič manj kot popolna laž! Izbiraj, kakor zmoreš…
 
Kdaj je lahko neka skupnost, tudi državna, dejansko pravna? SAMO takrat, kadar ima z zakonskimi akti in na ustrezen način urejene vse dolžnosti in pravice, ki se nanašajo na bivanje znotraj skupnosti… in SAMO takrat, kadar so ti zakoni dosledno upoštevani in izvajani, potemtakem, v primeru nepotizma, samo takrat, kadar OBA, tako delodajalec, kakor tudi iskalec zaposlitve, upoštevata zakone in se skladno z njimi ravnata… da je moč, posledično, govoriti o njuni etičnosti, poštenosti!
Z drugimi besedami, vsa zakonodaja je le metanje-peska-v-oči, tam, kjer je popolnoma normalno to, da odredb – NE spoštuješ! In za takšno NEspoštovanje NISO krivi SAMO tisti-zgoraj, ki odločajo, pač pa tudi tisti-spodaj, ki na temelju NEspoštovanja zakonov SEBI koristi pridobivajo, in to na povsem NEMORALEN način!
 
Je hudič, kadar je med »ljudstvom« tako, da je povsem »normalno« takrat, kadar svet »meni« izboljšuje, daje, pomaga, pa čeprav se ta svet izkazuje s pokvarjenostjo. In to ne samo za nekimi vogali, daleč od tega, kajti…
 
»Prisegam, da bom spoštoval(a) ustavni red, da bom ravnal(a) po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi deloval(a) za blaginjo Slovenije.«
 
Prisega, s katero vsi (in vsak) največji-cvetovi-ljudstva zasedajo svoje položaje. Taisti »cvetovi«, ki nato državo pojmujejo kot neko svojo njivico, in zganjajo sve-i-svašta, med ostalim tudi nepotizem!
Prisega, ki govori o NEzmožnosti spoštovanja, o odsotnosti vesti, o neločevanju med »prav« in »ne-prav«, potemtakem o NEmoralnosti, ter predvsem o tem, da so prizadevanja teh »položajnikov« prvotno usmerjena v lastne koristi, če pa kaj vneme ostane, potem pa sme tudi skupnost upati, da bo nekaj drobtin pridobila.
Prisega, ki bi se morala, ko bi upoštevala dejanskost, resnico, glasiti tako: »Prisegam, da bom izrabil(a) sleherno priložnost za to, da bom sebi, in svojim, lepše naredil(a)… ob tem bom pa skušal(a) kaj tudi za državo narediti, vendar izključno takrat, kadar bo tovrstno moje početje skladno z mojimi interesi«.
 
V svojem življenju sem vselej odklanjal vse zveze in poznanstva (pa jih ni bilo malo), vso daj-damovsko običajnost, tudi takrat, ko sem pri petinpetdesetih ostal brez zaposlitve… in sem dolgo ter povsem zaman novo iskal… in nisem iskal nikakršne družbene pomoči, pač pa sem najprej prodal, kar sem zmogel prodati, nato pa si izposojal denar, da bi, na koncu, izposojeno vrnil s prodajo garsonjere, čeprav… čeprav sem imel nekoga na visokem položaju v nekem monopolnem podjetju, čeprav so me nagovarjali, naj izkoristim priložnosti, ki so obstajale, čeprav vem, da bi zaposlitev zanesljivo dobil…
 
Če živiš sredi svinjaka, in želiš ta svinjak spremeniti… če te določene zadeve motijo, in jim nasprotuješ… takrat je priporočljivo biti dosleden, pa ravnati natanko tako, kakor tudi govoriš, da je pravilno. V nasprotnem si zgolj eden izmed neštetih »poštenjakov«, in v nasprotnem se niti teoretično ne moreš nadejati kakršnimkoli spremembam na bolje, samo na slabše.
Če pa si samoumeven del tega svinjaka, potem pa… potem pa je natanko tako, kakor je, tudi, če ne predvsem, po TVOJI zaslugi, ne samo zavoljo tistih-zgoraj.
 
Kadar te nekdo zaposli v okvirih nepotizma, takrat:
 
-          Odločitev o zaposlitvi praviloma NI najboljša možnost za podjetje… bi bilo bolje, ko bi, namesto sorodstva-prijateljstva, pridobilo sposobnost, znanje;
-          Odločitev o zaposlitvi ni najboljše jamstvo za trajnost te zaposlitve, kajti ob menjavi odločujočih se utegne pripetiti, da bodo novi bodisi imeli neke svoje sorodnike-prijatelje, bodisi bodo ugotovili, da je v okolju dovolj boljših, zmožnejših od tebe;
-          Odločitev o zaposlitvi utegne tistega, ki jo sprejme, in izvede, spraviti v neprijeten položaj… v kolikor se nad »bogom« znajde nek »nad-bog«, ki komaj dočaka priložnost, da z »bogom« neke račune poravna;
-          Odločitev o zaposlitvi utegne tistega, kateremu ta odločitev določene težave razreši, spraviti v nove, drugačne težave, katere bo samemu sebi povzročal, v kolikor je moralen, dejansko pošten (k sreči se ni bati za preveliko pogostnost tovrstnih težav).
 
Če SAM NE spoštujem zakonov, obenem pa sebi terjam neke dodatne pravice (med pravicami NAJ bi bila temeljna tista, ki govori o možnosti posameznika, da živi v urejeni, pravni skupnosti, v kateri je vsakdo, in tudi on, enakovredno v izhodišču obravnavan, enakovredno zaščiten, z enakovrednimi startnimi možnostmi)… če me moti to, da neki drugi s kršenjem zakonov do lastnih ugodij dospevajo… potem, bržčas, nimam niti najmanjših osnov, niti najmanjše pravice za to, da goflo odprem in začnem kritizirati. K sreči v »pravni« državi, med »poštenimi«, tovrstnih dilem ni.
 
Čemu nespoštovanje zakonov ni najboljši način nekega živetja drug ob drugem? Preprosto – s tem, ko »meni« ni dano to, kar je omogočeno in dajano nekim drugim, s tem »moje« nezadovoljstvo raste, in se tudi širi, na druge, »meni« podobne… s tem se vse bolj vzpostavlja divji-zahod, v katerem je samo vprašanje časa, kdaj bo nek kavboj iz toka pištolo izvlekel ter, »demokratično«, kakopak, izrekel od-zdaj-bo-izključno-po-moje… s tem, ko se »moje« nezadovoljstvo krepi, se mora država truditi, da mi ga vsaj (o)brzda, če ga že (z)manjšati ni zmožna, pa gleda kako bi mi neka privlačna-ugodja zagotovila, pa, ker sem po svoji zasnovanosti žerec, kateremu nikoli ni dovolj tistega še-več, se mora država naprezati prek lastnih objektivnih zmožnosti, in se mora tudi zadolževati, s čemer vse manj svoja, o sebi odločujoča postaja (kar tako in tako ni, a kljub temu, vsaj v teoriji). S tem, če zaokrožim, se manjša razdalja oziroma čas do nekega »poka«, ki bo v državi skušal zadeve spremeniti…
 
Da, marsikdaj se tolažim, češ… še dobro, da »smo pošteni«, da »poznamo« pomen te besede, da poštenost »spoštujemo«, in jo po-svoje izkazujemo, kajti – kako bi šele bilo, ko ne bi bili »pošteni«, ko nikjer nobene palice ne bi bilo, da bi v njeni senci pazili na to, da se »naša poštenost« ne zmanjša, pardon – poveča?!
 
 
P.S.
Ej, Lojze, mi lahko zrihtaš pet kil govedine, tiste najboljše, pa ugodno, seveda, ti bom pošteno plačal…

Ni komentarjev:

Objavite komentar