sobota, 6. januar 2024

V sivem jutru prav nič manj sivo…

Še ena izmed mnogih neprespanih noči, in z mislimi, letečimi v temo, med dežinke, je za menoj. Ob šestih sem zakuril, najprej zgoraj, nato, kasneje, medtem ko sem kavo kuhal, tudi spodaj. In ugotavljam, da bom zgoraj moral imeti nenehno dotok zraka, v peč, v največji možni meri odprt, tako nizek pritisk, zračni, je, in tako slabo »vleče« očitno prekratka dimna tuljava. Spodaj gre, je krepko lažje, je dimnik za nadstropje daljši…
 
Svetloba, če se temu, kar pronica skozi sivo, oblačno zaveso, lahko tako reče, se je začela porajati krepko kasneje, kot sem domneval, da se bo. Bo treba še kar nekaj časa počakati, da bo jutro začelo biti jutru podobno, in dan dnevu, pa čeprav iz dneva v dan enakemu in zgolj minevanju namenjenemu. Še malo, pa se odpravim po drva, v drvarnico, in takrat bom tudi pralni stroj zagnal ter, obenem, kavo skuhal, znova. Kakopak, tudi cuckoma bom z zajtrkom postregel, zaenkrat sta šla ven samo na lulanje, ju ne vleče preveč z verande, in iz dremanja. Mačkam pa sem že vrataril, pravzaprav le dvema, da sta se najedla, medtem ko prihod tretjega v kratkem pričakujem. Znata dobro, prepričljivo mijavkati, oba mačkonarja, kadar jima je potrebno odpirati…
 
Kar nekaj partij šaha je za menoj in ob igranju sem razmišljal o tistem, čemur bi bilo moč poreči šola življenja. Težave so, bojda, zato, da jih rešujemo, po možnosti tudi razrešimo, in, kakor pri šahu, tudi v življenju se največ učimo iz porazov, pa – močnejši kot je udarec, ki te doleti, več naj bi se iz njega naučil. In moč teh udarcev se povečuje premo sorazmerno z razkoraki, denimo z razkorakom med močjo nekega zaupanja, v nekoga, in neutemeljenostjo, nevrednostjo taistega. Če vse zlahka jemlješ, če ti je življenje nek preprost iz-dneva-v-dan, potem je vprašanje, koliko, če sploh, se tekom njegovega trajanja česa naučiš, če, kakopak, sploh lahko govoriš o tem, da si do življenja dospel, in ne le do golega obstajanja…
 
Da, tako je s tem. Nekoč se je nek bebo, celo za Mladino redno piše, sprdaval iz mojega aforizma »tudi poraz je uspeh, če te pripelje do zmage«, češ le kako lahko ob porazu govori o zmagi?! Lahko, in to zlahka, če zmore »videti« dlje od lastnega nosu, pa malo bolj v širino razmišljati, kot je širina neke povprečne betice, kajti… sila preprost, banalen primer resničnosti omenjenega aforizma je, denimo, otrok, ki se uči hoditi! Z vsakim padcem, ki bi ga bilo moč kot nek poraz obravnavati, se uči loviti ravnotežje, odrejati dolžino koraka, ugotavljati način prestavljanja nog, in z vsakim neuspelim poskusom je bližje zmagi, ki je, potemtakem, iz mnogih porazov sestavljena. Pač, tudi med novinarji so takšni in drugačni, in to niti ni najbolj problematično, huje je to, da takšni, kakršni so, bebasti, zmorejo desetletja od pisanja živeti. In da, ob tem, nikogar ne moti sila preprosto dejstvo, ki govori, da zaradi njih celo tista glasila, ki se trudijo »resna« biti, vsaj odtenek rumenosti izkazujejo…
 
Naučijo se abecedo, morda celo neka, vsaj osnovna, slovnična pravila, velik morda, kakopak, in že ne samo, da so pismeni, pač pa že vse vedo. Pravzaprav to vsevednost izkazujejo celo prej, in je že majhnemu otroku marsikdaj bolje ne ugovarjati, če preveč po svoje ve, kot pa trošiti čas in predvsem živce dobesedno v prazno. A pri majhnem otroku vsaj spremembe pričakuješ, če jih ima s čem izkazati, seveda, dočim pri odrasli neumnosti – neumno rojeno, neumno vztrajajoče, neumno do samega bridkega konca…
 
»Kultura in prosveta, to naša bo osveta,« ena izmed parol, s katerimi so socialistično navdahnjene sile neke silne upe gradile, upe v bodočnost, kakopak. A se je izkazalo, da niti sile niso bile, kaj šele socialistične, in še bolj, da ne kaže z upanji razmetavati, vsaj neko minimalno osnovo morajo imeti, da lahko sanjajo o svoji uresničitvi! Sicer pa tudi dandanes, pravzaprav v vseh časih, vedo o tem, da izobraževanje zagotavlja napredek. Hm, v čem, v tem, da iz bedaka brez spričevala naredi bedaka s spričevalom?!
 
Dovolj mi je raznih šol, in šolanja, zlasti tistega življenjskega! Preveč krutih razkorakov sem doživel, med tistim, kar sem ponujal, in tistim, kar sem v povrat prejel, da se mi ne bi določene lekcije prek glave povzpele. Celo ponavljal sem, nekatere, tako zavzeto sem upal, da pa le niso vsi takšni, kakršni dejansko so, dokler nisem tega upanja na najmanjši možen obseg skrčil, obenem pa sila previden postal. Pa je malodane umanjkalo, tega upanja v neke druge, hitreje je do razočaranj dospeti, kot do ugotovitve tega, da je nekdo (za)upanja vreden! Vrag vedi, kako bi se kazal svet šele tedaj, ko bi se vse laži, vse neke skritosti, prikrivanja razkrila! Preveč je namreč prilagodljivosti, da bi bilo moč vsaj od zelo daleč o načelnosti, potemtakem o poštenosti govoriti…
 
Serviser mi je, včeraj, hotel samo novo baterijo zaračunati, a sem ga uspel prepričati, da je tudi nekaj »drobiža« vzel, ne nazadnje – takoj se je odzval na mojo težavo, prišel k meni na dom, in za vse opravke je porabil vsaj eno uro.
»Sami ste rekli, da mi ni treba strank iskati, ker imam tak odnos do njih, pa same prihajajo,« se je skušal ubraniti skromnega denarnega povračila za svoj čas, za opravljeno delo, »in jaz uživam ob tem, ko je stranka zadovoljna.«
Da, rekel sem, sem mu pritrdil, obenem vem, da iz dveh razlogov delate, to, kar delate, prvi je veselje doživeto zaradi dobre usluge, drug pa… domnevam, da morate tudi vi kupovati hrano, plačevati položnice. In vem, da ste dober možakar, obenem pa vem tudi to, da je dobrota, vsaj na tem svetu, jebena zadeva, in jo večinoma izrabljajo, pa da vsaj jaz neko hvaležnost izkažem, za vaš odnos, vsaj skromno, mojim (ne)zmožnostim primerno…
In res, takšnega serviserja, takšnega odnosa, s kakršnim se konkreten možakar izkazuje, ne vem, ne pomnim, da bi karkoli podobnega doživel, pri tistih, od katerih sem (bil) na podobne načine odvisen!
 
Vsaka šola nekaj stane, in je dobro, kadar iz učečega se neka kakovostna sprememba nastane, in še boljše, kadar učeč se – šolo preživi! Vsaj toliko, v takšni meri, da mu ni žal tega, ker se je podal učiti, pardon, živeti…

Ni komentarjev:

Objavite komentar