torek, 29. november 2022

Za mojo večnost moj profesor...

Dolgo je že tega, malodane pol večnosti. Bilo je na nekem izpitu, na filo-faksu, pri profesorju, katerega sem že prejšnja leta imel, za različne predmete, seveda. In je bil to poslednji izpit, ki sem ga imel pri njem opraviti…
 
Običajno je spraševanje, pri njem, trajalo do največ petnajst minut. V najinem primeru pa…
Minilo je deset minut, novo vprašanje. Dvajset. Spet. Profesor ničesar ne komentira, le čaka, da povem svoje, nato… Pol ure, in novo vprašanje. Bentiš, sem si mislil, poglej ga, barabeža, dobesedno išče, kje me bo našel, da mi ja oceno zniža… tri četrt ure, spet vprašanje… in sva tako sedela, on bolj ali manj molče, razen, kadar je vprašanja zastavljal, jaz v žlobudranju, dobro uro, nakar – se mi je skala odrinila, nekje v globinah, in v izkaz olajšanja…
 
»Že zdavnaj bi lahko zaključila, z izpitom,« sem slišal, »in bi vam odliko zapisal v indeks, a mi je bilo v užitek poslušati vas. Uroš, z vašim razmišljanjem nikoli ne boste sprejeti v povprečju, jaz pa sem vesel, da sem lahko vsa ta leta bil vaš profesor…«
 
Vsake toliko me spomin popelje do njega. Je možakar že nekaj časa pokojen, potemtakem naj ga ne bi bilo več, a je še, pa še kako, vsaj v meni. In sva se slišala, občasno, tudi po tem, ko že zdavnaj ni bil, uradno, moj profesor, in jaz ne njegov študent, pač pa zgolj – nekdanji, študent. In kadarkoli je omenil tisti svoj »vesel, da sem bil vaš profesor«, sem ga vedno popravil – bili, in ste, še vedno, moj profesor…
 
Da, možak sodi med tiste redke, katere sem imel priložnost, in čast, spoznati, ki so, ne samo s svojim razmišljanjem, pač pa predvsem s svojimi življenji, tako ali drugače, predvsem pa pozitivno, delovali name. Pa se ni imel s čem postavljati, z nekim premoženjem, na primer, v odnosu do občestva, daleč od tega, in nasprotno, le – v njegovem stanovanju malodane ni bilo prostega centimetra, na katerem ne bi bile knjige naložene. In to ne knjige v-okras, z neko izbrano, obiskovalcem na pogled imenitno vezavo, pa niti slučajno ne neki romani, kaj šele doktorskega značaja, ne, knjige, prave knjige, tiste, iz katerih lahko potegneš še kaj več, kot zgolj neko pripoved, neko osebno izpovedovanje. In bi se lahko možakar »nosil«, krepko bolj, kot se nosijo vsi novodobni »uspešneži«, razni »politiki« in »gospodarstveniki«, celo »strokovnjaki«, a je bil tako skromen, da bi mu, morda, celo pomagati želel, da bi si nov suknjič, denimo, kupil… ko ga ne bi poznal, in vedel, da si ga sam, zlahka, zmore kupiti… in se ni »nosil«. Je pa, namesto tega, nosil v glavi. In v srcu, v duši, kakopak, tudi. A to že ni omembe vredno, v svetu nagonov in korit. Kakorkoli že…
 
V vsem svojem pohajkovanju skozi različne razrede, vse od prvega, v osnovni šoli, dalje, sem, ko razmišljam, tako, v nazaj, imel, morda, vsega skupaj, šest pedagogov, od tega polovico na faksu. Vse ostalo – navadni obrtniki-učitelji, namesto katerih bi lahko magnetofone namestili, pa neke bistvene razlike ne bi bilo opaziti. Pa ko pomislim… osnovna šola, nekdanja realka, še s starim učiteljskim kadrom… gimnazija, med takrat vodilnimi v Deželi… faks, in zlasti smer, filozofija-sociologija… bentiš, če sem jih jaz imel samo šest, v vseh tistih letih, koliko jih imajo neki drugi, ki na neke druge šole hodijo?! Nič cela pet?!
Ja, potem, takoj po tem, pa mi misel na vse silne »strokovnjake« pade, pa jo raje odženem, četudi s tem zaključim to, izkazano pisanje…

Ni komentarjev:

Objavite komentar