torek, 16. april 2024

Razmišljanje iz kota – (ne)ustrezno datiranje Praznika kulture…

Obstajajo, ki so prepričani, da bi bilo potrebno za Praznik kulture obeleževati datum Prešernovega rojstva, in ne smrti, češ da je bolj pomembno to, kdaj se je pesnik rodil, kot to, kdaj je umrl. Ne vem, morda, morda imajo celo prav, a se, kljub temu, ob takšnem njihovem mnenju pojavita vsaj dva pomisleka, med katerima je prvi resnejši, a tudi drug ni za prezreti…
 
Če zapišem, da NIHČE NE VE tega, kdaj je bil pesnik rojen, bom, bržčas, naletel na neodobravanje, češ to-pa-ja-vsi-vemo (aleluja, pri vseh zadevah, katere »vsi vedo«!), tretjega decembra gospodovega leta en tisoč osemsto, čeprav to, preprosto – NI res, to, preprosto, NE ustreza dejstvom! Pojasnim…
 
Omenjenega dne se je v družini Prešeren, v simpatični Vrbi, rodil France, nek deček, otročič. Da, to je dejstvo, vendar…
Ko so ga spravili na svet, je bil, na pogled, kakopak, le običajen otročič, v odnosu do ostalih prav nič posebnega. Čeprav je bil še kako »nekaj posebnega«, Narava mu je namreč dala povsem drugačen način razmišljanja, kot je obči, posledično tudi povsem drugačen način dojemanja, čustvovanja, ne nazadnje tudi samega živetja, kot je obči! Povsem drugačen! Narava ga je porodila kot razumsko, in ne kot nagonsko bitje.
Morda so njegovi celo razmišljali o tem, kaj bo, ko odraste. Ne vem, pek, morda kmet, mesar, gaspud učitelj, uradnik… karkoli že, a dvomim, tako silovito dvomim, da bolj ne bi mogel, v to, da je kdorkoli imel v mislih to, da bo Franček – zrasel v pesnika! Potemtakem pesnik France Prešeren NI bil rojen istega dne kot deček France Prešeren, pač pa krepko kasneje! In se je »rodil« natanko takrat, ko je sam, v sebi, začutil moč pesnikovanja, ko je ugotovil, da mu verzi in rime tečejo po žilah, da brez tega niti živeti ne zmore…
Da, šele takrat se je rodil pesnik! In tega dneva nihče ne pozna, in za ta dan ne morejo šteti neka odobravanja okolice, ali priznanja nekih kritikov, kajti tako okolica, kakor tudi kritiki, kakor je to tudi sicer običajno, Francetu niti do gležnjev niso segali, na področju (ne samo) pesništva! Potemtakem tudi pod razno niso (bili) merodajni za to, da bi rojstvo pesnika ugotavljali. Bojda moraš znati vsaj toliko, raje celo več, kot tisti, katerega ocenjuješ, da bi bila tvoja ocena merodajna…
 
Mimogrede, ko omenim besedo pesnik, ne mislim na sodobne »pesnike«, na, bolj kot ne, neka zafrustrirana bitja, ki, stremeč za (samo)potrditvijo, hitijo prozne sestavke v »verze« cefrati, pri čemer jih z nekimi globokoNEumnimi zapisi polnijo, ne, proza je proza, poezija pa nekaj povsem drugega, in drugačnega, je vrh literarnega izkazovanja, pa je zanjo potrebno krepko več, kot je tisto, s čemer se »sodobni pesniki« izkazujejo…
 
In drug razlog, radi katerega je, vsemu navkljub, bolje Dan kulture obeleževati na obletnico pesnikove smrti? Preprosto: pesniki smo zgolj nek družben nebodigatreba, neki »čudaki«, s povsem drugačnim razmišljanjem in čustvovanjem, kot sta (absolutno) večinski, in predvsem radi drezamo v vse podobe neke samovšečnosti, s tem razkrivamo utvare, da ne zapišem laži, in bleščeče neke samopodobe »ljudstva« spreminjamo v nek povsem običajen nič-posebnega. Pa je, vsekakor, bolje, da (čeprav s smrtjo) obmolknemo, kot da vztrajamo pri svojem početju.
Da, bolje obeleževati na dan smrti, po principu končno-je-utihnil-zdaj-bomo-imeli-mir-pred-njim!

Ni komentarjev:

Objavite komentar