torek, 20. december 2016

Čemu je pogovor lahko sila težavna zadeva?



Da, zares, čemu se pripeti, da postane pogovor tako težak, da ga sogovornik ni zmožen izvajati, in mu uteče? Zaradi same »dejavnosti«, zaradi pogovarjanja? Ne, ne more biti res, kajti – če se lahko z nekom pogovarjaš o »nevtralnih« temah, o določenih interesnih dejavnostih, o vremenu, športu, o glasbi in podobnem… in pri tem ne zaznavaš nobenih preprek, težav, MUČNIN, potem – potem te, očitno, pri teh, »nevtralnih« zadevah ne moti niti sogovornik, niti samo pogovarjanje. Pomeni…

Morda to pomeni, da je pogovor težak zaradi tega (če grem po logiki izključevanja morebitnih vzrokov), ker se – pogovarjaš o vsebini, ki je (tebi) težka? Pomeni, seveda, pomeni natanko to!

Psihoterapija, tista dejanska, prav pogovor uporablja za zdravljenje, je pogovor celo edino »sredstvo«, s katerim zmore terapevt pripeljati do ozdravitve. In v tem pogovoru prihaja do konfrontacij nasprotujočih si mnenj, prepričanj, kajti terapevt skuša z »vsaditvijo« dejanskih, etično sprejemljivih zavedanj/mnenj/prepričanj (ki so, pri RAZUMSKEM bitju, celo tista porojena, izvirna, pa jih v bistvu terapevt ne »vsaja«, ampak jim želi omogočiti možnost OBUDITVE)… nadomestiti tista nepravilna, tista, katera je okolje zmožno izkazovati ter se izključno po njih, povsem uniformirano, od prvega do zadnjega, ravnati. In…

In ker se je oboleli znašel v kletki prav teh, večinskih vzorcev, kalupov… in ker je vsaka kletka narejena tako, da preprečuje tako prodor-iz-nje (navzven, VEN iz nje, torej!), kakor tudi prodor-v-njo (navznoter, potemtakem), se UPIRA posegom, katere prepoznava kot »nepooblaščene«… ne nazadnje, ključ za odpiranje te kletke ima samo ključar, ključar pa je sam jetnika zaprl, v to kletko, in ga iz nje nikoli ne želi izpustiti!

Gre, seveda, zgolj za pojasnilo, izkazano v prispodobah, a zaradi tega prav nič vstran od resničnega!

Ni komentarjev:

Objavite komentar