nedelja, 4. februar 2018

Priznam, kriv sem!



Dobršen del življenja sem preživel tako, da sem pomagal, vsevprek, in v okviru zmožnosti. Pri tem sem (s)počel tudi stvari, ki jih zase (in za neposredno »moje«) nikdar nisem, jih ne bi, jih ne bom: prosjačil, požiral določena načela (ne da bi, s tem, komurkoli, razen sebi, škode delal), požiral določena izkazovanja posameznikov, do katerih sem moral, po pomoč, in katerih sicer, v svojem življenju, niti povohal ne bi! Kasneje…

Kasneje sem ugotovil, da ni slehernik pomoči vreden, in še manj vreden tega, da svoj čas, svoje živce, razpoloženje, moči, da samega sebe zanj izpostavljam! Da, še vedno pomagam, in bom, slehernemu, ki se v dejansko hudih okoliščinah znajde, še vedno ne znam biti brezbrižen, a tam, kjer ocenim, da ta, ki se pomoči nadeja, brez sleherne škode preživi, če mu ne pomagam, tam se več ne izkazujem s pomočjo. Pri drugih, tistih redkih, pa…

Nisem v situaciji, da bi lahko pomagal v materialni podobi. Še zase ne ustvarjam več, zadnjih nekaj let, sam sem v ekonomski odvisnosti, in »pretrmast«, da bi, od taiste skupnosti, ki je to drekasto stanje, katerega živimo, porodila, karkoli prosil, kaj šele pričakoval! Če mi ne zmore nuditi pogojev, da z lastnima rokama, z lastnim znanjem in zmožnostmi ustvarjam (tudi) za svoje živetje, potem od nje ničesar ne pričakujem, ne želim pričakovati! Zaradi česar sem, marsikdaj, pomoči potreben, žal tudi deležen. Čemu žal? Ne zaradi tega, ker se najdejo, hitro, tisti, ki mi pomagajo, redki sicer, a zategadelj toliko bolj vredni, daleč od tega – izkazujejo mi, (tudi) s svojo pomočjo (za katero nikdar nisem prosil!), da jim nekaj pomenim, pač pa – nič kaj prijetno ni spoznanje, da si se, tudi navkljub lastnim zmožnostim, znašel v položaju, znotraj katerega niti sam zase nisi zmožen poskrbeti! Nekako ponižujoče deluje, skorajda tako, in toliko, kot delujejo ponižujoče pozivi tistih, ki temeljnih zadev ne razumevajo (tudi in zlasti etičnih), in me nagovarjajo v stilu »čemu ne delaš tega in tega, tako, kot to počno vsi«…

Ko bi počel to, in tako, kar in kakor počno vsi, potem bi bil, tudi sam, takšen, kakršni so, ti, vsi! Potem bi bil, tudi sam, soudeležen v tvorjenju natanko taistega sranja, nad katerim se jezim, kakršno mi slabo voljo povzroča, za kakršno vem, da je daleč od človeškega, pravilnega, etičnega! Da pa me niso sprejeli, ko sem se prijavljal na razpise za delovna mesta čistilcev ulic, pomočnikov vzgojiteljic in podobne, nič kaj zahtevne razporeditve, češ da »sem preveč sposoben, da bi kaj takega delal«, na to pa nisem imel nikakršne odločitve. Ko bi jo imel, bi raje ulice pometal, kot, od kogarkoli, karkoli, (zgolj) prejemal.

Ne, zadnja leta živim v stanju, v katerem zmorem pomagati izključno s svojim poznavanjem, z zadevami, s katerimi sem se že izkaz(ov)al, dovolj uspešno, da sem opustil celo dvom v lastno tovrstno usposobljenost, zmožnost. Četudi nikdar nisem bil, upam, da tudi nikoli ne bom, zaletav, domišljav, da bi si prisojal več, kot zmorem, prej (krepko) nasprotno! In to tudi počnem, redno in vedno, a, žal, le pri redkih, pa še pri večini teh zgolj občasno, ko toliko »zagusti«, da tudi dihati ni več neboleče.

Kakopak, pomoč pojmujem kot delovanje, pri katerem je edino (in to zelo dobro!) plačilo zadovoljstvo, ki ga povzročiš pri tistem, kateremu si uspel pomagati, neko težavo (trajno!) razrešiti, in zadovoljstvo (bi se dalo kar »srečo« zapisati), ki ga občutiš ob tem, ko vidiš, kako je temu, kateremu si pomagal, lepše, svetlejše, radostnejše, lažje…

Doslej (še) nisem srečal ene same razumsko zasnovane osebe, ki ne bi bila, zahvaljujoč (večinskemu) okolju, psihično zaznamovana! Ene same, ki je ne bi bremenila (vsaj ena) psihična okvara, zaradi katere je tudi življenje samo (te osebe) manj lepo, manj uspešno, manj – življenje!
Večina teh oseb me pozna že dlje, in sem jim samoumeven: pri meni vedo, vselej, kakšen sem, ne spreminjam »obrazov«, in od nekdaj »vedo«, da sem njim zgolj – običajen. Mimogrede, tudi samemu sebi sem (bil) vedno le »sem takšen, kakršen sem«, nikoli se nisem za »nekaj posebnega« štel, četudi se zavedam odstopanj, ki me razlikujejo od občestva… in, ker sem jim samoumeven, jim je samoumevno tudi to, da »nisem pravi«, ki bi jim lahko pomagal…

Pravijo, da »je kovačeva kobila vedno bosa«, pravijo, da »priznanje lažje dobiš kjerkoli drugod, kot doma«… in prav imajo, ko tako trdijo, kajti – pri teh, ki le samoumevnosti vidijo, pri teh niti mnenja strokovnih avtoritet, niti druga dejstva, katera je moč kot objektivna pojmovati, ne zaležejo, si že po svoje razložijo, čemu samoumevnost ne sme odpasti… če ne drugače, potem se jim (srečna) naključja pri roki znajdejo, četudi – naključja so redkost, so nekaj, kar se, morda, tu in tam pripeti, konstantnost izkazovanja, doseganja rezultatov pa ne more biti posledica naključij, pač pa izključno – nečesa drugega…

In gledam te, za katere mi ni vseeno, in vem, da jih huda bremena bremenijo, in vem, da bi jih zmogel teh bremen (glede na to, da niso posledica mehanskih okvar) odrešiti… in sem tudi poskušal, pri marsikaterem, če ne že pri vsakem, a – sem samoumevnost, in kot tak premalo verodostojen, da bi mi kazalo verjeti, zaupati, od mene kakovostne spremembe, rešitve pričakovati!

V življenju sem že marsikaj počel. Zastavljal sem kot bančni referent, v času pripravniškega dela… več kot leto dni sem preživel v uredništvu (pri izdajanju leksikona)… z mesta receptorja-varnostnika sem stopical prek stopnic, dokler me niso, ne po moji volji, a z mojim soglasjem, porojenim po načelu »izbire manjšega zla za kolektiv (ne zame!)« ustoličili na mesto direktorja… in sem dvanajst let skrbel za zaposlitev, za plače, v povprečju več kot sto članskega kolektiva… in skorajda desetletje sem preživel, ob rednem plačevanju prispevkov in dajatev, kot »svobodni umetnik«, s pisanjem (in sem tako počel, dokler sem imel kam pošiljati, dokler niso časi poskrbeli za to, da so reklamne strani postale donosnejše/pomembnejše od vsebinskih)… mimogrede, v določena glasila nikdar nisem pošiljal, in nikdar ne bom, zaradi določenih omejitev, katere samemu sebi postavljam.

Da, in gledam te, katerim bi lahko, ko bi dopustili, a jim ne morem, ker mi ne dovolijo! In boli, ko spremljaš slabšanje njihovega stanja, ko veš, kam določene poti vodijo, ko se ti zdi vse skupaj tako tumpasto, da ne ostaja drugega, kot to, da se jeziš na samega sebe, ker si, preprosto – idiot, ki se ne zna naučiti tega, da bi na lastno ugodje, zadovoljstvo gledal, in živel na način, da bi mu bilo za vse ostale(o) – »malo mar«!

Ni komentarjev:

Objavite komentar