četrtek, 2. maj 2024

Razmišljanje iz kota – delavni, pridni in pošteni…

Zase trdijo, da so delavni, pridni in pošteni, da častijo delo, celo praznujejo ga, zlasti takrat, kadar praznik omogoči – odmik od dela…
Marsikaj sem počel, ne samo v času »služenja cesarju« in nabiranja pokojninske dobe, pač pa tudi v dijaško-študentskih letih, ko sem dobršen del prostega časa namenil opravljanju nekih del. In to, kar sem počel, sem večinoma, skorajda v celoti, počel v gospodarstvu, v različnih podjetjih, na različnih področjih, potemtakem tudi v različnih kolektivih, pa mi je bilo mnoštvo teh »pridnih« dano v spoznavanje…
 
Tudi osel je priden, in tudi osla zmoreš premakniti, v »pridnost«, takrat, ko trmari in se zaustavi, s korenčkom. Zanj, če ga pred nosom vidi, bo dokaj hitro v svojo »pridnost« povlekel voz…
Spoznaval sem radikalne spremembe, v delavnih okoljih, povzročene prav zaradi te, zgolj tozadevne, delavnosti, pridnosti in poštenosti. Od uvajanja delavnih norm, prek organizacije delavnega nadzora, preverjanja dejanskosti raznih bolniških odsotnosti, pa vse do fizičnega preverjanja »poštenosti«, ob koncu delavnega časa in pri izhodu iz podjetja, obenem pa sem prevečkrat slišal določene trditve, ki se, vsaj mojemu načinu dojemanja, zdijo popolno nasprotje že prislovični delavnosti, pridnosti in poštenosti…
 
Tega se ne splača delati, je, denimo, ena od teh trditev. Nihče me ne more tako slabo plačati, kot zmorem slabo delati, je druga. Saj bi delal več, ko bi mi več tudi plačali, tretja…
Poslušal sem tudi o tem, kako je dokaz slovenske pridnosti v tem, da pa »v Nemčiji vsi pridno delajo, potemtakem so naši delavci zares pridni«…
 
O čem pa dejansko govorijo takšne trditve? O tem, da bi častili neko delo, samo po sebi, zagotovo ne! Potemtakem tudi ne o tem, da bi sami od sebe skušali čim bolj odgovorno in korektno to delo opraviti. Ne, govorijo o nečem popolnoma drugem, o tem, da je delo – nujno zlo, in ga praviloma opravljajo samo radi tega, ker ga, pač, morajo opravljati. Bodisi zaradi tega, ker sicer ne bodo dospeli do neke osnovne socialne varnosti, ker jih delodajalec ne bo zaposloval, in jim ne bo plač izplačeval, bodisi zaradi tega, ker, na povsem zasebnem področju, brez dela ne bodo dospeli do realizacije nekih svojih, v materialno imetje, usmerjenih želja. O ničemer drugem, kajti…
 
Ko bi bili zares delavni, pridni in pošteni, potem…
… bi skušali takrat, ko neko delo opravijo, a so še vedno na delavnem mestu, pridobiti dodatnega, da bi še več opravili…
… bi jih ne bi bilo potrebno z normami siliti k večji »produktivnosti«, pač pa bi jih bilo potrebno brzdati, jih upočasnjevati, pri delu, da se ne bi izčrpali…
… bi pri vsakem delodajalcu, ne glede na višino plače, delo opravljali korektno, in odgovorno, v smislu »če sem za nekaj prevzel odgovornost, potem bom to tudi odgovorno opravil« (ne oziraje se na tisti »kaj bom pa jaz imel od tega«, še zlasti zaradi tega ne, ker ob nastopu dela veš za kakšno plačilo boš delal)…
 
Njim je, tako kot uvodoma omenjenemu oslu, pomemben rezultat, tisti, katerega bodo sami uživali (ne skupnost!), njim je pomembno dospetje do cilja, in niti pod razno sama pot, ki do tega cilja vodi, medtem ko…
Vidiš, pri človeku pa je POVSEM drugače! Človek uživa v nekem snovanju, uživa v tem, ko se podaja to snovanje realizirati, uživa v soočanju s preprekami in v njihovem premagovanju, uživa v tem, da vidi kako za njegovim delom nekaj ostaja… medtem ko takrat, ko dospe do cilja, po nekem kratkem času zadovoljstva (nad uspešnostjo opravljenega) začuti praznino, iz katere se porodi potreba, neomajna, po tem, da z nečim novim zastavi! In ga ni potrebno ne priganjati, ali moledovati, ne nadzorovati, mu »korenčkov« ponujati, mu s kaznimi pretiti, ne, sama potreba po tem, da izpolni zasnovano, mu je edino možno (potemtakem tudi največje) vodilo pri opravljanju dela. In bo, zlahka, po tem, ko neko delo opravi, v opravljenem našel tisti »ma, morda pa bi še bolje zmogel«, in ga bo prav ta dvom, to, četudi zgolj v pomisleku izkazano nezadovoljstvo, gnalo v to, da bo naslednjič skušal še bolje. In mu bo samo opravljeno delo vir zadovoljstva, in ne plačilo (ki je, običajno, povsem v nesorazmerju z izkazanim trudom, delom, potemtakem praviloma – slabo).
 
Ko bi svoje življenje živel po načelu »ne/splačati se«, potem se večine tistega, česar sem se lotil, in opravil, sploh lotil ne bi! Ne bi, denimo, »direktoroval«, še prej »šefoval« (ma, vprašanje je, če bi sploh kakšno delo opravljal, med vsemi, ki sem jih, skozi svojo zaposlenost), ne bi, ne nazadnje, ene same vrstice zapisal, kaj šele prevajal (vse prevode, in ni jih ravno malo, sem opravil povsem brezplačno, edino nadomestilo mi je bilo zadovoljstvo tistega, ki je prevod želel, moje zadovoljstvo, ob uspelem delu, in nekaj izvodov prevedenega), da o tem, koliko svojega življenja sem namenil »vlečenju iz dreka«, nekih drugih, potemtakem zahtevnim, mučnim opravilom, katerih še zdaleč povprečnost, tudi »strokovna«, ni sposobna niti dojeti, kaj šele opraviti, sploh ne govorim. Tudi »sadjaril« ne bi, sedaj, ko bi mi bil pridelek, celo nek zaslužek, merodajen pri odločanju o tem, kar bom počel!
 
Da, človeku je nič-početi, »gledati v zrak«, »dati vse štiri od sebe«… mučna zadeva, mu je pravzaprav smrt, ali vsaj umiranje, stran-metanje-življenja, dočim je tem »delavnim, pridnim in poštenim« sleherni dan brez dela, brez nekih obveznosti, čisti užitek! In, v tolažbo jim, pripišem: tudi osel na identičen način brezdelje uživa. Čeprav…
 
Da mi ne bi kdorkoli očital, češ da sem se na osle spravil, da imam nekaj proti njim – ni res, celo ljub(k)i so mi, kadar imajo štiri noge, seveda.

Ni komentarjev:

Objavite komentar