sreda, 24. julij 2024

Demokracija, razreševanje ali ustvarjanje težav?!

Uvodoma zapišem tri stvari…
 
Tako, kakor so občutne razlike, med občestvom (nagonska bitja) in posamezniki (ljudje – razumska bitja), pri pojmovanju (razumevanju in izkazovanju, ravnanju) pojmov/stanj, kakršni(-a) so dobrota, poštenost, pravičnost, svoboda, ljubezen… tako so razlike tudi pri pojmovanju demokracije oziroma demokratično delujoče skupnosti!
 
Demokracija je EDINI način sobivanja razumskih bitij (ljudi), vendar – demokracija je iskanje SKUPNIH interesov, je izbiranje NAJBOLJŠE rešitve, rešitve, ki je, v prvi fazi, najboljša, in sprejemljiva, za CELOTO, in naknadno tudi za vsakogar (podobno, vsaj od daleč, »planinski navezi«, v kateri morajo upoštevati NAJŠIBKEJŠI njen člen, in nikakor najmočnejšega!), medtem, ko je…
»Demokracija«, to stanje, katerega dejansko Svet izkazuje, PREGLASOVANJE, iskanje rešitve, ki ustreza NAJMOČNEJŠEMU, najštevilnejšemu (pa če je to neposredno, ali posredno, s sklepanjem nekih kompromisov oz. s političnim trgovanjem)… potemtakem v »demokraciji« VEDNO obstaja nezadovoljstvo dela celote, in to nezadovoljstvo konstantno narašča (kjer NI razuma, tam tudi razumskih odločitev, in ravnanj, NE more biti!), pridobiva na številčnosti, potemtakem neposredno pogojuje SPREMINJANJE poprejšnjih sprejetih rešitev in izkazovanih ravnanj!
 
Res je, obstajajo, še vedno, neke plemenske skupnosti, v katerih, vsaj do določene faze »družbenega življenja«, obstaja dogovarjanje… znotraj katerega so vsi enakovredni… a je res tudi to, da pripadniki teh plemen niti slučajno niso tako številčni, kot so številčne skupnosti (tako imenovanega vsaj) sodobnega sveta, potemtakem je znotraj plemena slišan VSAK glas, ki ima pravico izpovedati neko mnenje (dočim v »sodobnem svetu« tega ni)… in je res, da ti pripadniki plemen ne poznajo tovrstne domišljavosti (neumnosti), kakršna je značilna za »človeštvo«, pa sebe NE povzdigujejo nad nikogar, in zlasti ne nad Naravo, si ne pripisujejo nekih vlog, katerih NISO zmožni »igrati«… pač pa se izkazujejo »samo« kot DEL vsega obstajanja, kot del Narave, njene zakonitosti upoštevajo in se po njih ravnajo (tako, kakor se po konkretnih okoliščinah ravnajo tudi vsa ostala nagonska bitja)!
 
Kako bi bilo med nagonskimi bitji (med katere sodi tudi »sodobni človek«!) in z njimi, ko bi »demokratično« živela?! Poskusimo pogledati…
 
Za primer vzamem neko čredo rastlinojedih (ali pa krdelo plenilcev, vseeno, zakonitosti, principi Narave za vse ENAKO ZASNOVANE na enake načine delujejo!)…
Denimo, da znotraj te črede pride do različnih stališč glede iskanja paše. Znašla se je na nekem sušnem (in osušenem) področju, na katerem si ne zmore zagotoviti preživetja, in se, nagonom primerno, odpravi iskat pašo.
Del črede meni, da morajo iti na vzhod, drug, da bi bilo bolje iskati na jugu, tretji bi šel na sever, četrti na zahod. In vsak od teg delov (ter sleherni njegov pripadnik) »ve«, da ima prav. In, kakopak, v gonu po samoohranitvi, ne popušča drugačnim predlogom, rešitvam, pač pa vztraja, in terja, »po svoje«. Skladno z govejim pojmovanjem »demokracije«, pač…
 
Tudi znotraj hierarhično urejenih skupnosti občasno prihaja do spopadov, s katerimi skušajo posamezne »silnice« lastne položaje učvrstiti, sebi priboriti večje pravice, če ne kar pravic odločanja (o celoti)… pa bi, domnevam, tudi v obravnavanem primeru najprej prišlo do spopada vodnikov posameznih delov celote (in, morda, delčkov njih »najzvestejših« sledilcev). In že tak spopad, sam po sebi, priča vsaj o dvojem. Najprej o tem, da skupnost NI (in nikoli NE bo) zares enotna, posledično tudi o tem, da znotraj te »skupnosti« obstaja(jo) NEZADOVOLJEN(-ni) del(-i). In prav nezadovoljstvo JE gonilna sila spreminjanja obstoječega, denimo črednega reda… in taisto nezadovoljstvo komaj čaka, da bo napočil trenutek, v katerem bo zmoglo – zastaviti s spreminjanjem! Pomeni, če »prevedem«, da znotraj črede NIKOLI ne more priti do neke konstantne, trajno veljavne rešitve (na srečo vsega uradno prepoznanega živalstva, obstajajo nagoni, po katerih se ravnajo živali, ki NE precenjujejo lastnih zmožnosti na način, kakor to počne »človeštvo«, pa se, posledično, ne izkazujejo v podobah »razumskih« bitij, takšnih, ki VEDNO, in v vsakem trenutku, »vse vedo«, in to »vedo« izključno radi tega, da bi bilo moč, hip kasneje, poslušati njihov »tega pa takrat nismo vedeli«…).
 
V vsakem boju vedno nekdo zmaga… obenem VEDNO VSI – IZGUBIJO!
Tudi v našem, konkretnem primeru, bi zmagal najmočnejši samec (v primeru korektnega boja, kakopak, bik na bika… v primeru »koalicijskega« zoperstavljanja posamezniku bi utegnilo biti drugače), in samo od števila nezadovoljnežev bi bilo odvisno to – ali bo čreda kot CELOTA krenila tja, kamor naj bi šla po mnenju zmagovalca, ali pa se bo tudi fizično razdelila (razdeljena je že itak, sicer nesoglasij ne bi bilo!) in, posledično, RAZPADLA (na nekaj manjših skupin). In s tem, ko razpade, dobesedno (tako posredno, dolgoročno, kakor tudi neposredno, kratkoročno) tvega lasten obstoj, kajti – v teh posamičnih delčkih nekdanje skupnosti je manjše število tistih, ki so že izkusili podobna stanja (glede izbire smeri iskanja paše), potemtakem je manjše število »vedočih« (jalovo je »vedenje«, kadar NE zmore upoštevati tudi dejstvovanja različnih, še NEdoživetih silnic, pa v bistvu »ve« izključno znotraj poznanih mu okoliščin, medtem ko lahko sleherna večja sprememba istih uničevalno deluje na to »vedenje«… DA, ena od značilnosti razuma je prav UPOŠTEVANJE VSEH možnih dejavnikov, in NE zgolj »poznavanje« zadev na temelju že spoznanega!)… obenem pa so manjše skupnosti bolj ranljive, v primeru, denimo, »zunanjega ogrožanja«, v primeru, denimo, napada nekega levjega krdela… (ne pravijo zaman, da je v slogi moč, zaman zgolj govorijo o slogi, katere dejansko NI, takrat, kadar skupnost temelji na sebičnosti, na, v prvi vrsti, stremljenju k doseganju LASTNEGA zadovoljstva!)…
 
Na srečo uradno prepoznanih živali je Narava dovolj pametna, da jim je takšno »demokracijo« namenila zgolj IZJEMOMA, in NI pravilo (po katerem bi se nenehno izkazovale), pa takšno stanje nastopi v podobah neke samo-korekcije nastalega, takrat, na primer, kadar število pripadnikov neke skupnosti preraste še obvladljiva stanja. In pride do raznih »samotarjev«, ki se izločijo iz skupine (ali pa so, zaradi nepodrejanja hierarhiji, izločeni), in ki se MORAJO izkazati z DEJANSKIMI svojimi zmožnostmi, sami od sebe odvisni (večinoma se takšno dokazovanje tragično zaključi), in prav tako pride do »menjave na oblasti«, pri mravljah, na primer, pa neka druga matica, in njena skupina, prevzame vodstvo, ob čemer predhodno – dobesedno UNIČI mravljišče, ga do dejanskega razdejanja privede, da bi nato, »po svoje«, »gradila bodočnost«. In pri mravljah je taka »gradnja bodočnosti« ( = vrtenje v enem in istem krogu!) stalnica! Hm, samo pri mravljah?!
 
Za zaključek, za lažje dospetje do odgovora na (v naslovu) zastavljeno vprašanje, stopim še k zgodovini, ki mi pripoveduje nekako takole: tam, POVSOD tam, kjer dospejo do stanja odločanja-vseh-in-vsakogar, se »družbeni« odnosi poslabšajo, pardon, izkazovanje neenotnosti, razcepljenosti… ne nazadnje tudi NEZMOŽNOSTI dogovarjanja…se poveča, radi česar se zmanjša družbena učinkovitost, zmanjša se varnost celote kot take, poslabšajo se, ne nazadnje, okoliščine samega njenega živetja! Poglej samo »sodobno zgodovino«…
 
Dokler je v bivši državi »ena roka« vodila zadeve, je država rasla, ne samo šol, bolnišnic, tovarn… cela mesta so bila izgrajena, delovnih mest ni primanjkovalo, družbeni standard je rasel, krepko nižja je bila stopnja kriminala, država je bila zmožna »sebe« (na)hraniti, njen dolg je bil krepko nižji, obenem zlahka odplačljiv, imela je SVOJE odločitve, svojo politiko… ko pa so nastopila »demokratična« stanja…
 
Danes je vsaka nekdanja republika krepko BOLJ ZADOLŽENA, kot je bila nekoč cela država! Danes nobena nekdanja republika NI zmožna preprečiti tega, da ne bi (ne pretiravam) v enem mesecu prišlo do kolapsa, v primeru, da »tujina« sprejme takšno odločitev in »zapre pipe«, po vprašanju dobave energentov, hrane in marsičesa, če ne vsega, ostalega! Danes obstaja (ne samo) politično klanjanje nekim »velikim«, močnim, pa je »naša« volja enaka volji močnejšega (zanimivo, tudi to, da ob vsem doslej naštetem blebetajo o suverenosti…)! Danes so razmere na področju socialnega stanja krepko slabše, izoblikovala se je neka »elita« (bentiš, nekoč je beseda elita govorila o posameznikih, ki so zmogli biti, zaradi svojih dosežkov, svojih ravnanj, v okviru etičnega, kakopak, vzor… danes je sebični goltavosti »elita« tisti, ki dospe, ne glede, če na NEmoralen način, do nekega imetja, položaja, moči odločanja!), ki je, v NEREALNO kratkem času (vsekakor, da na pošten način?!), zagotovila taisto stanje tudi svojim otrokom, vnukom… »srednji razred« se je krepko zmanjšal, posledično je vse več tistih, ki – živijo na robu (še) znosnega živetja ali celo pod njim! In takšno stanje, ter njegovo napredovanje – misliš, da je lahko temelj zadovoljstva, misliš, da je jamstvo za brezbrižno bodočnost?!
In popolnoma enako se je zgodilo (in se dogaja) po celem Svetu, povsod tam, kjer so »demokratične sile« uspele poseči v dogajanja ter vzpostaviti obstajanje na temelju DOGOVARJANJA, katerega pa, žal, nagonska bitja NISO zmožna, vsaj drugače ne, kot s preglasovanjem, z vsiljevanjem neke »moje« volje celoti… ki vse bolj, resda postopoma, a kljub temu, izgublja na svoji (vsaj domnevni) celosti, pa radi tega vse bolj prihaja do nestrinjanj, nesporazumov, nasprotovanj, trenj in tudi, žal, do edine »argumentacije«, katero so nagonska bitja zmožna razumeti (in ji, vsaj za nek čas, tudi podleči), do – merjenja moči rogov! Tako da…
 
Demokracija (odločanje znotraj RAZUMSKIH bitij) zagotavlja IZKLJUČNO NAPREDEK (razvoj, vsega, in predvsem ter najprej družbenih odnosov!), to, kar pa Svet živi, potemtakem »demokracija«, to pa je… kako že se zgodovina-ponavlja (se v elipsastih krogih… ista »razreševanja« na drugačnih tehnoloških osnovah… vrti, v nedogled) v mravljiščih?! Tako, morda, da najprej (z)gradijo, nato pa porušijo, da bi na novo zastavili?!
Pa da ne bo nesporazumov – že v antiki, pa tudi prej, so posamezniki naravnost »oboževali« sistem odločanja, v katerem je glas bebavosti enakovreden glasu uma… upoštevaje (številčno) razmerje med zgolj »pametjo«, na eni strani, in razumom na drugi. In, v izogib dodatnemu nesporazumu – sem za demokracijo (kot podobo sprejemanja odločitev, in ravnanj, RAZUMA), vendar, ko bi izbiral med obstoječo »demokracijo« in »trdo roko«, ETIČNO izkazujočo se, v takšnem primeru bi se, vsekakor, za slednjo odločil. Še več, prav ta »demokracija«, in takšna »demokratičnost«, je razlog za to, da se, nekoč, nisem odzval vabilom k aktivnemu delovanju v »politiki«.

Ni komentarjev:

Objavite komentar