sreda, 21. avgust 2024

Danes po kitajsko…

Pozno sem zaspal, sinoči, pravzaprav davi, šele krog četrte. Saj sem nameraval prej leči, a – cucko, Tar, se je potepel, nekaj mu je zadišalo, v okolici, in je dokaj požrtno bitje…
 
Ko sem hotel cucka spraviti, prek noči, na verando, sem ugotovil, da Tara ni. Žvižgal sem, ga klical, z balkona, in krog hiše, a je bil, očitno, dovolj daleč, da mojih klicev ni zaznal. Pa sem, po nekih dvajsetih minutah, ob tistem prekleti-cucek, sedel pred TV zaslon, ter začel gledati posnetek pogovora s prof. dr. Nikom Tošem. Zadeva je trajala tam nekje prek pol tretje. Pač, zaradi »pomembnejših« vsebin, nekih nadaljevank, resničnostnih šovov, športa… »neumnosti« uspejo priti na vrsto, če sploh, v nočnih urah…
»Tisti, ki je študiral kemijo, ne more govoriti o tem, da je kemik, če nikoli v življenju ne vstopi v neko kemično tovarno«. Tako nekako je bilo slišati eno izmed mnogih Toševih misli. Možakar mi je (ne samo zaradi omenjene izjave, pač pa tudi radi takšnega njegovega razmišljanja) simpatičen, kajti tudi sam enako čutim, pa – če sem že študiral družboslovje, potem ni vrag, da ne bi predmeta izkazanega, svojega, zanimanja, tudi obravnaval…
 
Med gledanjem, in tačas, dokler se cucko ni vrnil s potepa, oblizujoč se, kakopak, sem se razbudil. In se kar nekaj časa premetaval po kavču, preden mi je uspelo zaspati. Kaže, da sem nerodno ležal, nekako neobičajno roko držal, kajti – prva zadeva, katere sem se zjutraj, tik pred deveto, ovedel, je bila bolečina, v levi rami, v vratu in v neki tetivi, na prsnem delu, ki ramo povezuje z vratom. Potemtakem sem se prebudil v malodane invalidnem stanju ter, ob pogledu v nebo, zamahnil z desnico češ – trava ne bo ubežala, in nihče je namesto mene ne bo pokosil… Pač, bo počakala!
 
Skuhal sem kavo in se lotil zapisovati, pa sem se, krog ene, še na kuhanje druge kave podal. Ter si obenem dovolil izjemno stanje, v mojem vsakdanu, o katerem sem že včeraj sklenil, in skuhal tudi riž. Obilno količino, za neke štiri decilitre riža, kateremu sem, kakopak, pridodal ustrezno količino vode, pet spasiranih paradižnikov in dve jušni kocki, goveji. Da bo za danes, za kosilo, za večerjo, in bo nekaj, domnevam, tudi za jutri ostalo. Bom, pač, po kitajsko…
 
Na hrano in hranjenje kaj prida ne dam. Hranjenje mi je nujno zlo, potrebno, da telo dospe do energije, hrana je v službi tega zla, kuhanje prav tako, čeprav…
Ne, ne predstavlja mi, kuhanje, neke težave, ne spravlja me v slabo voljo, le – potrata časa se mi zdi! Nabavljaš – gre čas, kuhaš – gre čas, ješ – gre čas, pomivaš – gre čas, izločaš – gre čas… in to zato, da (poleg ustvarjanja omenjene energije) – vnašaš in izmečeš?!
Z veseljem zmorem pripravljati obroke, kadar je Malo doma, in predvsem zanjo, ali takrat, ko nek obisk doživim, pa lakoti obiskovalca zadostim. Za sebe, zgolj za sebe pa izjemoma, zgolj toliko, da tu in tam način svojega živetja, vsaj za malo, spremenim, »popestrim«…
 
Razmišljam o občih. Dokler so delovno aktivni, in ob delovnikih – tri četrt dneva jim steče za službo, spanje in žretje, potemtakem jim nekih šest ur ostaja, vsaj načeloma »prostega« časa, s katerim pa, tako in tako – ne vedo, kaj bi počeli! K sreči, zanje, obstajajo zadeve, kakršna je TV sprejemnik, obstajajo športni dogodki in neke nadaljevanke, obstajajo bifeji, celo izleti… pa si zmorejo dolgočasje gnati. Je vrag, kadar ne premoreš tistih vsebin, s pomočjo katerih bi IZ SEBE in (tudi) SEBI, zase, zadovoljstvo porajal, pa si prisiljen do istega dospevati s pomočjo nekih nadomestkov, s pomočjo »tujega perja«. Še večji vrag je, resnici na ljubo, da takšni, netvorni, prazni, so-tvorijo družbene razmere! Ob čemer, kakopak…
 
Nenehno skrbijo za to, da bodo ja čim-lepši. Khm, osebno v njihovi »lepoti« ničesar, zares, ne vidim, kajti nikoli nisem »padal« na fasade, vselej mi je bilo krepko pomembnejše tisto, kar se za njimi skriva, pa – če se skriva (in tudi razkriva) običajna praznina, potem mi to ne more biti nekaj lepega.
 
Nenehno skrbijo tudi za svoje zdravje, da bodo ja čim dlje obstajali. Pa gledajo, da bodo čim več potrebnega vase vnašali, pri čemer skušajo čim več »zdrave« hrane konzumirati (to sploh še obstaja, pri onesnaženih prsti, zraku in vodi?!), nekateri hodijo na fitnese, in tudi drugače skrbijo, da so »fit«, čeprav – čemu, za vraga, to počno, da bodo še dlje potrebovali nadomestke za svoja ugodja, da bodo še dlje aktivno »razreševali« družbena vprašanja, v bistvu razkrajali sobivanje?!
 
Kakorkoli že, danes sem »po kitajsko«! Sicer ne v celoti (prepričan sem, da Kitajci riž drugače pripravljajo, kot sem ga sam), kajti…
Kitajci se, vse bolj, s svojo naprednostjo izkazujejo… dočim sem jaz zaostal. Ko ne bi bil, se, zagotovo, ne bi na tem bregu znašel!
Kitajci so vse bolj tehnološko uspešni… dočim sva tehnika in jaz malodane skregana, nikoli me ni dovolj zanimalo, to področje, da bi se česa več naučil, kot samo uporabe preprostih nekih orodij in na čim bolj preprost način!
Kitajci, kot država, obstajajo neprekinjeno že nekih pet tisočletij (očitno so »malček« umnejši, od »razvitega« Zahoda, da jim uspeva tak podvig)… dočim jaz obstajam šele nekaj let, od takrat, pač, ko so mi »lepote« življenja – življenje potolkle. Da, poprej sem tudi nekaj malega živel, a zgolj za nek nepomemben piš, v odnosu do kitajske zgodovine!
Kitajska je, po vsej verjetnosti, najpremožnejša država (celo pol »Amerike« je v njeni lasti)… dočim jaz malodane ničesar nimam, z izjemo sebe, seveda, svojih vrednot in načel. Tako da…
Ja, vsaj po rižu si dovoljujem o tistem po-kitajsko presojati. Od daleč. Čeprav…
 
Bi se skušal bolj zgledovati po Kitajcih, po enem samem vprašanju, a kaj, ko nimam sredstev, za to potrebnih?! Krog svojega mini-sveta bi namreč zgradil zid, mogočen, neprebojen, v njegovi fizični podobi, seveda…

Ni komentarjev:

Objavite komentar