četrtek, 30. november 2023

Vsaj neko zadoščenje, da se pri roki znajde…

Ne vem sicer, če se lahko temu, kar sem ponoči izvajal, reče spanje, tako rahlo je bilo, a če se lahko, potem sem spal dve uri in pol, do pol štirih. Več se mi dalo odločati se med napol budnim, napol spečim preživljanjem noči…
Do pol šeste, ko sem zakuril zgoraj, sem skušal gledati televizijski program, a drugega, kot bedarij, nisem našel. Ko je zaživela peč, sem se pa še v kuhinjo podal, da je tudi v štedilniku zagorelo, da sem, ob tem, mačkom in cuckoma postregel s hrano, in si skuhal kavo. Tako da – ko pride Malo, bo že toplo! Pa še drv mislim nanositi, v oba zaboja, preden grem po njo, pa se bom, zagotovo, vsaj sedemkrat sprehodil s polno košaro, a bom s tem počakal do svetlega…
 
Tam, kjer sem prej živel, sem dolgo kuril na »trda goriva«. Najprej na premog. Žal le-ta ni bil, vsaj večinoma ne, najbolj kakovosten, pa je vselej, ko je peč pridušeno delovala, iz premoga teklo. Vsaj dvakrat letno sem moral dimnikarja klicat, da je očistil peč in dimnik, obenem pa vsak drug dan čistiti neko zbiralno mesto, v peči, toliko žlindre, ali kako-se-temu-reče, je teklo. Dobesedno uničevalo, razžiralo kovino. Pa sem prešel na drva…
 
Vedno sem metrska naročal, nato pa našel nekoga, da sva zadevo razžagala. In mi je bilo vselej to delo všeč, pa čeprav sem bil vsakič, po nekih petindvajsetih metrih razžaganih in zloženih drv, utrujen. Iz praktičnih razlogov, zaradi vzdrževanja ustrezne temperature v hiši, v času, ko nikogar ni bilo doma, sem kasneje prešel na olje, in termostat...
 
Ko sem prišel sem, na »moj« breg, sem imel znova priložnost, po vsaj dveh desetletjih, kuriti na drva. In sem se tega tudi razveselil – povsem drugače je gledati, vonjati, poslušati ogenj, ko les gori, obenem pa se mi zdi, da še kako drži tisto, ko pravijo, da ni boljšega okusa hrane, kot takrat, kadar je skuhana na štedilniku na drva. Ne vem sicer ali je to res ali ni, ali gre zgolj za nek neutemeljen občutek, neko prepričanje, je pa res, da je vsaj kuhanje na takšnem štedilniku mikavnejše. Gre sicer bolj počasi, kot na plinu ali elektriki, a ko postaviš ogromno posodo na ploščo, pa nekih deset, petnajst litrov hkrati kuhaš, ja, tudi to ima svoj čar…
 
Današnji čas je še krepko bolj, kot katerikoli prejšnji, »mahnjen« glede nekega konstantno manjkajočega »časa« Delovna obveznost je sicer ostala nespremenjena, a bojda imajo zasebno toliko nekih opravkov, da se-ne-vidijo-ven. Čudno, zares čudno, ob vseh pripomočkih, ki so odvzeli vsaj polovico nekdanjega dela. In še bolj čudno, ko pogledam, kdaj so določene obče popularne oddaje na sporedu, in vidim, da so prav takrat, ko njim »zmanjkuje časa«. Kako, za vraga, pa so najbolj gledane, ko pa časa zanje nimajo?!
 
Sinoči sem gledal neko oddajo, v kateri je bilo govora o stvareh, katere tudi sam obravnavam. In je bilo govora na popolnoma enak način, s kakršnim se tudi sam izkazujem. Govora o obči »dobroti«, »poštenosti«, »ljubezni«. O stvareh, ki brez navednic pri absolutni večini sploh ne obstajajo…
Govorili so, argumentirano, kakopak, o tem, da že drugačna beseda, mnenje, opredelitev, način živetja, kaj šele drugačna oblika oči, drugačna barva kože… zmore, v kolikor se ta drugačnost pretirano trudi obstati znotraj splošne enakosti, in, ob tem, celo neke, večinoma lažne, neutemeljene, občutke ogroženosti poraja, zlahka vso »dobroto«, »poštenost«, »ljubezen«… spremeniti v izkazovanja zveri, v  zverstva. Da, sprva pri posameznikih, s trajanjem pa se »bolezen« (raz)širi, do nepredstavljivih dimenzij! Resda kasneje, o čemer tudi zgodovina priča, ko se zadeva umiri, oziroma jo neki drugi umirijo, in ko dospe do iskanja krivcev, in odgovornosti, ter do nekega kaznovanja, vsepovsod odmeva tisti obči tega-pa-nismo-vedeli, a je res tudi to, da pa, kljub tej »nevednosti« zveri, ostajajo posledice, trajnejše narave, nekatere celo trajne, v okvirih našega pojmovanja časa. In je, žal, res tudi to, da iz zveri nikoli ne boš ne-zver naredil, pa se ta tega-pa-nismo-vedeli utegne v nedogled ponavljati…
 
Ne moreš se izkazovati s tistim, česar ne poznaš, česar v sebi nimaš, je bilo slišati v povezavi z besedo ljubezen. Ne moreš se izkazovati z ljubeznijo tam, kjer je sprejemanje pred dajanjem, kjer sebičnost obstaja.
 
Ne vem, nekaj časa sem, pač, gledal, poslušal, pa čeprav ničesar novega nisem slišal, le – godilo je, priznam, da je, ugotavljati, da, očitno, nisem edini, ki misli kakor misli, tudi o omenjenih zadevah, še več, kaže, da nas je kar nekaj, če celo do tega pride, da je moč takšna mnenja prek zaslona spremljati. In sem nekakšno zadoščenje, recimo temu tako, doživljal, ob poslušanju, podobno, kot sem ga doživel, ko sem izvedel, da je genetik, Nobelovec, dokazal, nedvomno dokazal neposredno povezavo med »sodobnim človekom« in Neandertalcem, torej tisto, o čemer že desetletje govorim, in sem radi tega grd, nesramen, neumen…
 
Ko doživiš, po letih in letih nekih prizadevanj, lastnih prizadevanj, zaradi katerih se malodane v vlogi obtoženega, nekakšnega kriminalca znajdeš, celo iz-okolja-izvrženega, takšno pritrditev, pa četudi osamljeno… ne, ne gre samo za zadoščenje, za neko, bolj ali manj trenutno zadovoljstvo, gre še za nekaj več – poprej si edino samega sebe poznal, ki trdi drugače, kot trdijo vsi ostali, potem pa vidiš, da le nisi popolnoma sam, da pa, morda, obstaja možnost, tega, da resnica dospe na dan! Ko so vrata zaprta, hermetično, ji dospetje ni možno, ko so priprta, da vsaj sapica skoznje zmore, takrat pa…
 
Vem, še kako se zavedam, da tega dospetja resnice ne bom doživel (če ga bom, bo eno najlepših presenečenj, kar sem jih spoznal!), a vsaj to, da obstajajo neke osnove upanja, vsaj to zmore določeno moč poroditi, za to, da še naprej vztrajam, pri svojih skromnih poskusih…
 
Ja, nešteto je bilo primerov, skozi čase, ki pričajo o tem, da govorci resnice niso priljubljeni, celo med najbolj osovražene dospejo, a je bilo obenem tudi veliko primerov, da je resnica prav zaradi takšnih govorcev smela zaživeti. Večinoma v zaman, kakopak, saj večina še vedno »po svoje ve«, in bo tako »vedela« v nedogled, dokler bo obstajala, kakršna obstaja, čeprav – vsaj neke »malenkosti« sprejema, denimo neka spoznanja s področja tehnike (kadar se jim rezultati teh spoznanj v podobi njihovega ugodja kažejo, seveda), medicine… medtem ko je spoznati sebe, in o sebi, ali vsaj dopustiti možnost tega, da si zares takšen, kakršen si bil spoznan, ugotovljen, in zlasti takrat, kadar te ta spoznanja popolnoma drugačnega kažejo, kot je podoba, ki jo o sebi premoreš, ne, to pa je že krepko bolj zahtevna, in po svojem uspehu vprašljiva zadeva, kot je bilo sprejetje resnice o okrogli Zemlji!

Ni komentarjev:

Objavite komentar